Google’dan Chrome müjdesi, yeni teknoloji sayesinde çok daha hızlı

Google‘ın bu yeni güncellemesi, özellikle internet tarayıcısında hız ve verimlilik arayan kullanıcılar için büyük bir haber. Yapılan iyileştirmelerle birlikte, Chrome’un yeni versiyonunun önceki sürümlere göre çok daha hızlı ve etkili bir performans sergilediği belirtiliyor. Bu gelişme, günlük internet kullanımında önemli bir fark yaratarak, kullanıcı deneyimini üst seviyelere taşımayı hedefliyor.

Google ve Qualcomm, Windows işletim sistemli laptoplar için Qualcomm Snapdragon işlemcileri kullanan Chrome’un yeni bir versiyonunu tanıttı. Bu yeni versiyon, “dramatik performans iyileştirmesi” vaadi ile dikkat çekiyor ve bugünden itibaren indirilmeye sunuluyor. Özellikle Snapdragon işlemcili Windows laptop sahipleri için müjdeli bir haber olan bu gelişme, mevcut cihazlarda da çalışacak şekilde tasarlanmış durumda. Ancak asıl heyecan, Snapdragon X Elite üzerinde çalışacak gelecek cihazlar için yolu hazırlıyor oluşunda yatıyor. Qualcomm‘un iddiasına göre, bu yeni çip, şirketin mevcut Snapdragon 8cx Gen 3 serisinden çok daha hızlı olacak.

Google’dan Chrome müjdesi, yeni teknoloji sayesinde çok daha hızlı

Google, 16 yıl öncesine dayanan ve Android üzerinde Qualcomm ile işbirliği yapmış olmanın, Qualcomm‘un Intel’in PC pazarındaki payını azaltma çabasında bir avantaj olarak görüyor. Google Kıdemli Başkan Yardımcısı Hiroshi Lockheimer, “Qualcomm Technologies ile yakın işbirliğimiz, mevcut ARM uyumlu PC’lerde web’de gezinirken Chrome kullanıcılarının en iyi deneyimi elde etmelerini sağlayacak,” diye bir basın açıklamasında yazdı.

Snapdragon X Elite PC‘lerin bu yılın ortalarında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Çip, 12 Oryon çekirdeği tarafından destekleniyor ve Qualcomm’a göre Intel’in 13. nesil Core i7-1360P ve i7-1355U’sunun CPU performansının iki katı — %68 daha az güç kullanarak. Çip, TSMC tarafından üretilen 4nm tasarımına dayanıyor ve tipik saat hızları 3.8GHz’den çift çekirdekli bir artışla 4.3GHz’e kadar çıkabiliyor.

Qualcomm, çoğu Windows oyununun herhangi bir kod değişikliği veya varlık değişimi yapmadan neredeyse tam hızda çalışacağını bile iddia ediyor. Intel, Windows’ta Qualcomm’un en doğrudan rakibi olsa da, Apple’ın M-serisi silikonu ile başardıklarına ulaşmayı veya geçmeyi hedefliyor. Qualcomm‘un zorluğu, Apple’ın entegre modeliyle endişelenmek zorunda kalmadığı, çeşitli şirketlerden farklı donanımlar üzerinde bunu başarmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x